aceton

Stosowanie acetonu do paznokci – o czym pamiętać?

Aceton to jeden z popularnych i często stosowanych organicznych związków chemicznych, używany między innymi w przemyśle do rozpuszczania substancji takich jak lakiery, tłuszcze czy oleje.

Aceton techniczny a aceton kosmetyczny – podstawowe różnice

Niezwykle ważną kwestią, która pomoże w uniknięciu potencjalnie niebezpiecznych pomyłek jest umiejętność odróżnienia acetonu technicznego od acetonu stosowanego w kosmetyce. Warto pamiętać o tym, że aceton techniczny jest substancją zawierającą szkodliwe substancje i toksyczne związki, które mogłyby narażać organizm człowieka na poważne niebezpieczeństwo. Aceton techniczny stosowany jest przede wszystkim jako substancja rozpuszczająca farby i lakiery przemysłowe.

Aceton kosmetyczny, w odróżnieniu od acetonu technicznego, charakteryzuje się o wiele łagodniejszym składem, dzięki czemu może być używany podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą. Warto pamiętać o tym, że acetony kosmetyczne, przed dopuszczeniem do użytku, przechodzą złożone procesy oczyszczania, dodatkowo wzbogaca się je także o dobroczynne składniki odżywcze oraz aktywne substancje łagodzące.

Do czego służy aceton do paznokci?

Aceton do paznokci np. ten ze sklepu cocolita to niezwykle popularny i często wykorzystywany produkt, który stosuje się między innymi do odtłuszczania płytki paznokcia –  w tym wypadku aceton okaże się świetnym sposobem na odpowiednie przygotowanie paznokci do nałożenia hybryd, akrylu czy żelu.

Aceton jest także jednym z produktów ułatwiających usunięcie lakieru hybrydowego – zastosowanie acetonu kosmetycznego podczas ściągania hybryd czy usuwania akrylu ochroni płytkę przed poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

aceton

Jak stosować acetony kosmetyczne?

Choć aceton kosmetyczny nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, jego stosowanie powinno przebiegać w jasno określony i odpowiednio kontrolowany sposób.

Pomieszczenie, w którym używany jest aceton powinno być zaopatrzone w  odpowiednią wentylację, dodatkowo aceton nie powinien być używany w pobliżu źródła ciepła lub ognia – nie można zapominać o tym, że aceton jest substancją wysoce łatwopalną, która w styczności z ogniem może doprowadzić do wybuchu i szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru.